Forum Pomocy Chorym Dzieciom

Zaloguj się lub zarejestruj.

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukanie zaawansowane  

Aktualności:

Autor Wątek: Kardiomiopatia restrykcyjna  (Przeczytany 3011 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kasandra

  • Gość
Kardiomiopatia restrykcyjna
« dnia: Lipiec 30, 2010, 11:44:18 am »

Kardiomiopatia restrykcyjna, kardiomiopatia ograniczająca - najrzadszy typ kardiomopatii, w którym utrudnione jest rozciąganie włókien mięśnia sercowego oraz napełnianie krwią. Rytm serca i jego kurczliwość mogą być w normie, ale sztywne ściany jam serca (przedsionki i komory) uniemożliwiają właściwe napełnianie. Z tego powodu przepływ krwi jest zmniejszony i mniejsza objętość krwi napełnia komory. Z czasem u pacjentów z kardiomiopatią ograniczającą postępuje niewydolność serca*.
Jest to choroba mięśnia sercowego przebiegająca z jego rozkurczową niewydolnością. Na skutek zmian chorobowych toczących się nie w samych kardiomiocytach, ale w przestrzenie pozakomórkowej, upośledzona jest relaksacja komór serca (zwykle lewej). Mięśniówka ścian jest prawidłowej grubości, objętość komór serca również nie odbiega od normy.

Czynność kurczowa mięśnia sercowego może być prawidłowa (normokineza, prawidłowa EF). Upośledzony jest natomiast proces napełniania komór krwią, która zalega w przedsionkach, powodując ich znaczne poszerzenie. Z czasem może rozwinąć się nadciśnienie płucne.

Objawy odczuwalne dla chorego to zwykle duszność i spadek wydolności wysiłkowej. Z czasem pojawiają się zaburzenia rytmu serca, bardzo często migotanie przedsionków.

Kardiomiopatia restrykcyjna może występować bez uchwytnej przyczyny, jest jednak bardzo rzadka (postać idiomatyczna). Kardiomiopatia restrykcyjna może także rozwinąć się na tle układowych chorób tkanki łącznej, cukrzycy, sarkoidozy, po radioterapii, na tle innych schorzeń serca (kardiomiopatia przerostowa, zapalenie wsierdzia).* Niewydolność serca (łac. insufficiaentia cordis) – stan, w którym nieprawidłowa struktura lub funkcjonowanie serca upośledza zdolność do zapewnienia wystarczającego przepływu krwi zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu. Nie należy mylić niewydolności serca z zatrzymaniem krążenia. Do częstych przyczyn niewydolności serca należą: zawał mięśnia sercowego, nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, choroby zastawkowe i kardiomiopatie. Proces niewydolności serca może mieć charakter przewlekły bądź ostry; wyróżnia się stąd dwie postaci schorzenia, różniące się etiologią, symptomatologią i sposobem leczenia.

Stopnie niewydolności serca według New York Heart Association  [edytuj]
- I bez dolegliwości przy zwykłych czynnościach, choroba serca bez niewydolności
- II umiarkowane dolegliwości przy zwykłych czynnościach, upośledzenie wydolności fizycznej
- III znaczne upośledzenie wydolności fizycznej widoczne przy zwykłych czynnościach
- IV duszność spoczynkowa

źródło:
wikipedia.pl
kardiolo.pl
« Ostatnia zmiana: Lipiec 30, 2010, 11:47:02 am wysłana przez kasandra »
Zapisane
 

Strona wygenerowana w 0.135 sekund z 21 zapytaniami.